Detoxikace – důležitý krok na cestě za vysněnou postavou

Abychom měli zdravé tělo, musíme se postarat o to, aby bylo čisté zevně i uvnitř. Pokud pečujeme pouze o náš vzhled a nestaráme se o naše tělíčko uvnitř, i náš zevnějšek začne chátrat, i když se sebevíc snažíme. Proto je důležité pečovat o obě tyto stránky  – a tělo vyživovat. Dodávat mu dostatek živin, minerálů a vitamínů. Většina z nás se snaží jíst zdravě. Bohužel nemáme jasnou představu o tom, kolik která potravina obsahuje živin, minerálů a vitamínů, a tak nejsou naše těla dostatečně vyživená. Dnešní potraviny už nejsou tak kvalitní, jak bychom si přáli, a obsahují spousty toxinů a přídatných látek, které pro nás nejsou vůbec dobré. Proto je velmi důležité pravidelně tělo detoxikovat. Bohužel rodiče nás nic o detoxikaci neučili a výsledkem dnešního životního stylu je unavený a nemocný člověk.

Jak se žilo kdysi?

 • Lidé dodržovali biorytmy.
 • Životní prostředí bylo mnohem kvalitnější.
 • Lidé měli dostatek pohybu, pracovali od východu slunce do západu, chodili pěšky.
 • Strava byla velmi jednoduchá a tělu přirozená.
 • K pití sloužila především voda a bylinkové čaje.
 • Způsob života byl rozdílný – pomalejší a bez stresu.

Jak se žije dnes?

 • Nepravidelná pracovní doba. Třísměnné provozy.
 • Špatné, zatěžující životní prostředí. Ovzduší, chemikálie v domácnosti, nekvalitní voda, doprava.
 • Nedostatek pohybu už u dětí. Počítače, televize, chybný způsob odpočinku.
 • Pitný režim – slazené nápoje, sirupy, nedostatek čisté vody.
 • Velmi uspěchaný, stresující způsob života.

Prvotním krůčkem v detoxikaci organismu je VODA.

Voda nám rozvádí živiny a odvádí odpad. Všechny procesy v těle probíhají ve vodě. K vylučování odpadu z těla dochází pomocí potu, moči, dechu a stolice. Pokud málo pijeme, začnou se nám v tělních tekutinách koncentrovat odpadní látky a organismus se brání tím, že začne využívat i vodu z buněk. To může vést až k dehydrataci organismu. Ztráta vody je 66% z nitra buněk, 26% z mezibuněčného prostoru a pouze 8% z krve. Projevem dehydratace je zvýšení krevního tlaku, protože organismus se snaží dostat vodu zpět do buněk proti koncentračnímu spádu. Dalšími projevy jsou například i astmatické potíže, bolesti hlavy, vysušená pokožka, bolesti zad a kloubů

Podstatným krokem detoxikace je dále OČISTA STŘEV.

Pro zdraví každého člověka je velmi důležité mít čisté tlusté střevo. Jednou z možností je mechanická očista pomocí klystýru, hydrokolonterapie, jógové techniky. Základní očistou je používání vody a vlákniny. Nerozpustná vláknina působí jako kartáč, bobtná ve vodě a zvyšuje objem stolice. Rozpustná je potravou pro naše bakterie. Vláknina je skvělá na hubnutí, její nabobtnání způsobí, že sníme menší porci.

Velmi důležitá součást detoxikace je ODKYSELENÍ ORGANISMU.

Tělo si velmi důsledně hlídá hodnotu pH krve, protože větší výkyvy jsou neslučitelné se životem. Kyselost organismu nelze zjistit v krvi, ale v mimobuněčných tekutinách. Například v moči. Moč by měla být světlá a bez zápachu. Pokud se změní pH prostředí, mění se i propustnost membrán a mohou ven procházet i látky, které daný orgán potřebuje. A to ovlivní spoustu věcí – metabolismus, imunitu…  Aby se tělo ochránilo, neutralizuje kyseliny pomocí prvků jako sodík, vápník, hořčík. Pokud nejsou v dostatečném množství ve stravě, vezme si je tělo např. z kostí a svalů. Dýchání je také velmi důležité. Špatný způsob dýchání okyseluje vnitřní prostředí. Správným vydechnutím se vylučuje oxid uhličitý, který ve vnitřním prostředí také způsobuje kyselost.

Cílená detoxikace.

Tělo by se mělo čistit průběžně a 2x do roka by mělo projít důkladnou detoxikací, jakýmsi generálním úklidem. Přes sliznici  střev se vstřebávají všechny možné látky. Ty pak putují krví do jater, která krev filtrují, a látky, které tělo nepotřebuje, vyloučí. Rozpustné ve vodě putují cévním systémem do ledvin a následně močí ven. Nerozpustné do žluče. Společně se žlučí pak opět prochází střevy. A tady nastupuje velmi důležitá vláknina, která na sebe naváže nepotřebné látky tak, aby se nedostaly zpět do těla. Pokud není v těle rovnováha, tak bohužel tělo začne vylučovat, resp. využívat i to, co nemá. Proto je tak důležité tělo čistit.

Průběh detoxikace a její důsledky.

I když začneme čistit tělo průběžně, tak se nám nepodaří vyčistit všechno. Spousta toxinů se nám začne ukládat v těle, nejvíc do tuků a soli do kloubů. Pokud zahájíme cílenou detoxikaci, dostane se do krevního oběhu z různých „úložišť“ spousta toxinů, a to může způsobit bolesti hlavy, nevolnost, únavu, která je ovšem dočasná a není ohrožující na životě.  To ale neznamená s detoxikací přestat. Proto je důležitá spousta vody a vlákninyPomáhá také pohyb na čerstvém vzduchu, správné stravování – pestrá strava (ovoce, zelenina, luštěniny, obilniny, živočišná strava jen v menší míře). Jezte pomalu a pořádně žvýkejte. Zkrátka – je dobré naučit se zvládat stres a být v pohodě. Udělat si čas sami na sebe.

Komentáře

  Přidat komentář

  * Nezapomeňte na povinné pole.